listopad 2019

Czas rozpoczęcia: 17:00
Miejsce: Grodzka 65 s.302
„Wieża Babel i tłumacze”. Drugi z cyklu wykładów prof. Tadeusza Sławka
Centrum Badań Przekładoznawczych Wydziału Polonistyki zaprasza na drugi z cyklu wykładów prof. TADEUSZA SŁAWKA (Uniwersytet Śląski) Na okrężnych drogach. Tłumaczenie i jego światy zatytułowany „Wieża Babel i tłumacze”.

W trakcie spotkań podejmiemy wysiłek nie tyle tłumaczenia, co tłumaczenia tłumaczenia. Na zbyt wielkie przeszkody natrafia w swej podróży tłumacz, ten „mały Don Kichot”, by można je było po prostu wytłumaczyć. Dlatego nie będziemy tłumaczyć, czym jest tłumaczenie, lecz – nieśmiało i zapewne skazując się na porażkę – uczynimy ledwie kilka małych kroków, by tłumaczyć (sobie) tłumaczenie. Po to, aby, skoro zadania tłumacza są tak trudne (patrz Walter Benjamin), zrozumieć na czym polega owa trudna podróż po „okrężnych drogach” przypominających te, którymi wędrował Rycerz Smętnego Oblicza. Do rozmowy na te tematy chciałbym Państwa zaprosić.

Tadeusz Sławek

Wykład odbędzie się w gmachu przy ul. Grodzkiej 64, s. 302 we wtorek, 26 listopada 2019 o godz. 17.00
Plakat wydarzenia