Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

Termin: 15.03.2019
Miejsce: Kraków, ul. Tarłowska 12, Księgarnia Karakter

W piątek 15 marca o godzinie 18 razem z Wydawnictwem Ossolineum, Centrum Badań Przekładoznawczych i Kołem Naukowym Przekładoznawców UJ WKoło Tłumaczeń zapraszamy na spotkanie z Jerzym Jarniewiczem poświęcone jego najnowszej książce "Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze".
Spotkanie poprowadzi Jakub Kornhauser.

Punktem wyjścia tej książki jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jarniewicz rozwija koncepcję autorskiego, twórczego charakteru pracy tłumacza, występującego w wielu rolach: pisarza, antologisty, krytyka, popularyzatora. Stawia nieoczywiste pytania o to, czy tłumacze mogą sobie pozwolić na czułość albo czy wolno im kłamać. Pyta o granicę, za którą przekład staje się plagiatem, o miejsce kobiet w przekładzie literackim i o sens tłumaczenia na współczesną polszczyznę dawnej literatury polskiej.

Klamrę książki tworzą dwa bardziej osobiste szkice, w których autor odsłania tajniki własnej pracy i kreśli swój pisarski życiorys, dziękując mistrzom i przywołując nazwiska młodych adeptów translatorskiej sztuki.

Pisane w przystępnym, wolnym od naukowego żargonu stylu, skupione na konkretnych przykładach i niestroniące od osobistego zaangażowania szkice Jarniewicza to lektura dla wszystkich zainteresowanych przekładem, literaturą i językiem.

Data opublikowania: 10.03.2019
Osoba publikująca: Janusz Smulski